O Festivale

FESTIVAL DIVNÉ VECI je kultúrnou udalosťou Site specific theatre – multidisciplinárnym podujatím, divadelnej, výtvarnej , hudobnej, filmovej a tanečnej produkcie akéhokoľvek typu . Vzniká priamo na mieste tvorivým procesom, a preto prináša nové, neštandardné zážitky a originálnu komunikáciu, spojenú s pestrou škálou prezentácie umeleckej tvorby.

Hlavná myšlienka festivalu je priblížiť ľuďom zo Starej Turej a širokého okolia iný, inovatívny a nový druh divadelného umenia a ďalších umeleckých foriem.  Festival divné veci vytvára umeleckú pôdu pre inovatívnu autorskú umeleckú tvorbu a zároveň poskytuje možnosť pozitívnej umeleckej konfrontácie mladých tvorcov umenia rôznych žánrov.

Pre tvorcov prináša meeting point, šancu spolupracovať a kontaktovať sa s viacerými umelcami, príležitosť vidieť práce iných tvorivých tímov, zdokonaľovať už vytvorené predstavenia a prispôsobiť ich danému miestu a času. Poskytuje priestor pre novú tvorbu, ktorá vychádza z inšpirácií daných nedivadelných priestorov v rámci prezentácie široko spektrálneho umenia, rôznorodých mnohých žánrov a umeleckých disciplín.

V jeho rámci získavajú priestor herci, pouliční umelci, tanečníci, výtvarníci, bábkoví režiséri, bábkoherci, speváci, operní speváci, skladatelia, choreografi, spisovatelia, hudobníci, ktorí chcú pracovať interaktívne s priestorom a časom, hľadajúc platformu pre nové možnosti  komunikácie s divákmi. FESTIVAL DIVNÉ VECI ponúka priestor aj pre experiment, vytvára akési laboratórium pre performing a rozvoj umeleckú komunikáciu.

Festival má medzinárodný charakter, so svojimi netradičnými vystúpeniami sa v jeho rámci  predstavia domáci aj zahraniční umelci, akými sú:  SMOLA A HRUŠKY, Bratia Kuštárovci, Hrdza, Sascha Engels(GE), Akustika, Požoň sentimentál, Sava Popovič, Ludvig Bagin,  Zuzana Haasová, Monika Haasová, Iveta Haasová, , Anton Popovič, Robo Papp,, Bystrík, Martin Chynoranský, Jozef Vlk, Petra Fornayová, Jozef Talostan, Peter Cseri (HU), Company Has, Divadlo Trio OLGA, HAS company,  VESELÉ ZÚBKY, básnici, workshopy tanečné, výtvarné…

Dramaturgia podujatia:
22. 6. -23.6.2018

– dopoludnia
Festival sa zameriava aj na detského diváka. Cieľom festivalu je vzbudiť aj u detí a mládeže záujem o umenie a motivovať ich novými druhmi aktívneho trávenia voľného času. Počas dňa budú na námestí Starej Turej prebiehať pohybové a divadelné predstavenia pre deti. Budú určené pre škôlky, školy a materské centrá ako i pre širokú verejnosť. Budú využité rôzne netradičné priestory ako je knižnica, múzeum, klubovňa, cukráreň, okno na ulici, strom . . .

– popoludní

Festival sa bude odohrávať na viacerých miestach v lokalite Stará Turá (námestie, kostol, múzeum, knižnica, jazero Dubník, požiarna zbrojnica, železničná stanica, ulice mesta, les, výstupy pod holým nebom, potok, strom, cintorín …) vrátane miestnych častí a okolia. Počas  festivalu má divák na výber z rôznorodých vystúpení, autorských divadelných predstavení a performance v podaní hercov a študentov VŠMU, rozprávačov, protagonistov, stand up comedy, improvizovaných výstupov, koncertov, workshopov, detských predstavení, cestovateľských filmov a pod.  Súčasťou festivalu bude aj miestny ne-tradičný jarmok.

Festival vyvrcholí 23. júna na jazere Dubník špeciálnou site specific produkciou priamo na hladine jazera, následnou bubnovačkou a jánskym ohňom.