Days
Hours
Minutes
Seconds
1

Netradičný projekt “Bambuľky” Moniky Haasovej ohlásil svoj 4-tý ročník

Festival DIVNÉ VECI 2018 bude 22. – 23. júna v Starej Turej. Program sa bude odohrávať priamo v uliciach mesta, v jeho centre, na lúkach, poliach, pri jazere i v nepoužívaných budovách či na cintoríne. Dopoludnie bude venované deťom, poobedie všetkým milovníkom tanca, hudby, divadla či rôznych iných “divných” vecí. Festival otvorí koncert slovenskej kapely Smola a Hrušky a zábavu vygraduje hudobná skupina bratov Kuštárovcov.

Už o necelé dva mesiace sa Stará Turá môže tešiť na štvrtý ročník Festivalu DIVNÉ VECI, ktorý organizuje seriálová “Bambuľka”, herečka a tanečnica Monika Haasová. Verný je aj naďalej svojej atmosfére site specific theatre, čo znamená, že v programe je všetko od divadelnej, výtvarnej, hudobnej, filmovej a tanečnej produkcie akéhokoľvek typu, pričom mnohokrát vzniká priamo na mieste. Práve preto festival prináša nové, neštandardné zážitky a originálnu komunikáciu spojenú s pestrou škálou prezentácie umeleckej tvorby.

Na svoje si prídu aj deti

Obsahovo je festival rozdelený na doobedný program a program popoludní. Hodiny pred obedom sú venované deťom. “Myslím si, že treba vzbudiť záujem detí a mládeže o umenie a motivovať ich novými druhmi aktívneho trávenia voľného času. Dcéra sestry Zuzky, Romanka Haasová, má už druhý rok po sebe workshop vlastnej tvorby. Naposledy bol plný do prasknutia. Syn Nikita zase každý rok pozbiera partiu chalanov a povodí ich po všetkých športových aktivitách, ktoré objaví. Dcéry sú ešte malé, ale trávia všetok čas spolu s nami na detských predstaveniach, na koncertoch, na všetkých divných veciach. Je pravda, že najmladšia Lotta to po prvý raz uvidí naživo, keďže minulý rok bola ešte len v brušku,” hovorí Monika Haasová. Spolu s ňou v programe festivalu účinkujú aj jej partner Peter Cseri či sestry Zuzka a Iveta Haasové. Tento rok sa malí diváci môžu tešiť napríklad na populárne Veselé Zúbky či Divadlo pod Hríbikom a jeho dve rozprávky – Medovníková Chalúpka a Poprepletko.

Super-divný program

Program popoludní bude už štandardne patriť divným veciam pre dospelých. Festival obsadí viaceré lokality – námestie, kostol, múzeum, požiarnu zbrojnicu, les, ulice mesta, dokonca aj cintorín. Nevyhne sa mu ani okolie Starej Turej. Divák bude mať na výber z rôznorodých vystúpení, autorských divadelných predstavení a performance v podaní hercov a študentov VŠMU, rozprávačov, protagonistov, stand up comedy, improvizovaných výstupov, koncertov, workshopov, cestovateľských filmov a podobne. Súčasťou festivalu je aj miestny (ne)tradičný jarmok. Ako ďalej dopĺňa Monika Haasová: “Sme veľmi vďační podpore Holandskej ambasády, vďaka ktorej sa nám podarilo zabezpečiť umelcov ako choreografku Virág Dezso či dizajnérku Luciu Luptákovú. Rovnako patrí vďaka Goetheho inštitútu, ktorý podporil účasť nemeckého tanečníka, choreografa a videomakera Sascha Engela.”

Zahraniční umelci

Sacha Engel je pre nás síce menej známy umelec, žije v Izraeli, no jeho renomé ho ďaleko prechádza. Pre Festival DIVNÉ VECI si pripravil multimediálny masaker s názvom Padlý Anjel a zatiaľ odmietol prezradiť všetky detaily ohľadom jeho obsahu. Lucia Luptáková je súčasťou festivalu od jeho začiatku, minulý rok dva dni a dve noci pracovala na svojej inštalácii Zrkadlá, ktorá dodnes stojí na námestí Starej Turej. Tento rok by ju mala dokončiť. Choreografka Virág príde už po druhý raz a aj tentokrát šokuje choreograficky netradičným tanečným vystúpením plným napätia a emócií. Celý festival sa pre návštevníkov otvorí v piatok 22. júna a hneď na začiatku to o 18.00 hod. “odpáli” koncertom kapela Smola a Hrušky a zábavu vygraduje hudobná skupina bratov Kuštárovcov. Po tomto hudobnom “uragáne” bude nasledovať príval nových zážitkov až do sobotňajšej noci.

Program vyvrcholí 23. júna na jazere Dubník špeciálnou site specific produkciou priamo na hladine jazera, počas ktorej vystúpi aj komorný orchester Požoň sentimentál, následnou bubnovačkou a jánskym ohňom.

Všetky bližšie informácie je možné nájsť na sociálnej sieti Facebook, kde budeme postupne pridávať mená umelcov, názvy workshopov a predstavení, konkrétne časy vystúpení a všetky ďalšie informácie spolu s pikoškami zo zákulisia. Vstupné na festival je zdarma.

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email